👤

3 kilogramede piersici si 4 kg de caise costa 36.50 de lei iar 6 kg de piersici si 7kg de caise costa 67 5lei cat costa un kgde piersic

Răspuns :

3 kg piersici+4 kg caise=36,50 lei | x7

6kg piersici+7gk caise=67,5 lei | x4

___________________________

21 kg piersici+28 kg caise=255.5 lei

24 kg piersici+28 kg caise=270 lei

____________________________

                        3 kg piersici=14.5 lei

1 kg pirsici =14.5:3 = 14,8(3) lei

 



-------------------------------------------------------
Vezi imaginea 102533
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari